Універсальний відтінок композиту A2 з додатковими опціями для естетично складніших випадків
Автор - Алан Атлас, журнал ДентАрт 2022 №3
Резюме: Процес підбору відтінку матеріалу під час реставрації зубів трудомісткий для стоматолога. Природні зуби не завжди однорідні за кольором і часто можуть не відповідати діапазону кольорів шкали VITA®. Складні клінічні ситуації змотивували виробників до розробки композитних матеріалів з універсальною прозорістю та опаковістю, які б могли відповідати кольору зубів при виконанні реставрацій у фронтальній та бічних ділянках, спростити арсенал матеріалів і покращити ефективність.
У статті йдеться про універсальні мультивідтінкові композитні системи, зокрема про композитний реставраційний матеріал Neo Spectra™ ST відтінку А2, який показав найвищу відповідність відтінків як при візуальній оцінці, так і при оцінці на фото для найпоширеніших відтінків шкали VITA®.
Ключові слова: реставрація зубів, підбір відтінку матеріалу, композитний реставраційний матеріал Neo Spectra™ ST відтінку А2.
Abstract: Shade matching process is time-consuming to a dentist. Natural teeth are not always uniform in color and can often fall out of the range of the VITA shade guide. These challenging clinical situations pushed manufacturers to develop composites with universal translucency and opacity that could match teeth for both anterior and posterior restorations and simplify inventory and improve efficiency.
The article describes universal multi-shade composite systems particularly Neo Spectra ST shade A2 scored the highest shade matching in both photographic and visual evaluation for the most common VITA shades.
Key words: teeth restoration, shade matching process, restorative composite material Neo Spectra ST shade A2.
Усі стоматологи знають, що природні зуби не завжди однорідні за кольором і часто можуть не відповідати діапазону кольорів шкали VITA®. Максимально точно підібрати відтінок, який відповідає кольору натурального зуба, є справжнім викликом – через час, що його лікар витрачає на визначення відтінку, та через обмеження, які властиві людському оку щодо точності підбору кольору. Стоматологи можуть витрачати до 14% часу, обираючи відповідний відтінок композиту під час виконання реставрації Класу II, але в найкращому випадку людське око є точним у підборі відтінку композиту лише у 27% випадках. Крім того, дослідження засвідчують, що близько 80% пацієнтів усвідомлюють різницю в кольорі між реставрованими та сусідніми природними зубами. Усі ці фактори можуть зробити процес підбору відтінку трудомістким для лікаря-стоматолога, який бажає бути більш ефективним і точним під час підбору відтінку для композитної реставрації. Зрештою, кінцева мета полягає в тому, щоб кожен пацієнт був задоволений результатом незалежно від того, це відносно простий чи досить складний випадок.
Менша кількість відтінків, повна відповідність шкалі VITA
Процедура реставрації стала ефективнішою в часі із впровадженням систем композитних матеріалів, які пропонують спрощений або зменшений спектр відтінків. Сучасні системи композитних матеріалів мають тенденцію до зменшення кількості відтінків, які можуть охопити всю кольорову гаму відтінків шкали VITA®. Ця тенденція також відображає реальність того, що більшість стоматологів зазвичай використовують лише кілька відтінків у своїй практиці, із них більшість – це відтінки групи А.
Раніше традиційні композитні матеріали розроблялися з досить складними системами, які надавали стоматологам кілька варіантів емалі з різною прозорістю та дентину з різною опаковістю. Незважаючи на те, що ці системи забезпечують чудову естетику, підбір відтінку може потребувати більше часу, і практикам потрібно мати більше матеріалів в арсеналі. Отже, оскільки на ринку з’явилися композитні системи зі зменшеним спектром відтінків і при цьому з покращеними оптичними властивостями, підбір відтінків композиту став набагато легшим та швидшим. Це стало можливим завдяки вдосконаленим характеристикам композиту, а саме ефекту хамелеона.
Ефект хамелеона – це здатність композитної реставрації з’єднуватися з прилеглими структурами зуба, створюючи безшовний і природний вигляд, незважаючи на те, що відтінки реставрації та зуба співпадають неідеально. Ефект хамелеона, як правило, працює краще у випадках, коли поверхні зуба багато, наприклад, бічні зуби, тобто коли не так помітно, не в лінії усмішки або не на зубах, на які впливає темний фон ротової порожнини.
Обмеження одновідтінкових композитних систем у реставраціях передніх зубів
У цьому дослідженні було порівняно і виявлено, що емалеві відтінки більш прозорі і краще підходять для реставрації бічних зубів, але при реставраціях у фронтальній ділянці, наприклад, закритті діастеми або дефекту Класу IV, велика прозорість композиту може спричинити сіруватість реставрації у порівнянні із сусідніми природними зубами, і це є естетичною проблемою.
Ці композити наносилися в один шар як реставрація оклюзійної поверхні на двошарових акрилових зубах для відтворення природних зубів. Мультивідтінкові композитні системи ліпше співпадали в кольорі із зубами, ніж одновідтінковий універсальний композит, але Neo Spectra™ ST мав найвищі естетичні результати серед популярних композитних відтінків А2, B1 та B2.
В іншому дослідженні, опублікованому того ж року і в тому ж журналі, різні автори досліджували дефекти Класу ІІІ, заповнені тими ж трьома композитними матеріалами, що й у попередньому дослідженні, з додаванням Filtek Universal (3M Oral Care St. Paul MN). Це була перша стаття, у якій порівнювали одновідтінковий композит з трьома мультивідтінковими композитними системами у реставраціях фронтальної ділянки.
Складність виконання реставрацій у фронтальній ділянці у порівнянні з бічними ділянками полягає у пошуку належних матеріалів і відтінків для створення оптимальної прозорості, що відповідає як дентину, так і емалі, особливо на темнішому тлі ротової порожнини. Без застосування опакового відтінку дентину надмірний рівень прозорості може призвести до появи сіруватого відтінку реставрації.
До появи «універсальних композитів» правильний підбір і комбінація опакового та дентинного відтінків композиту були надзвичайно важливими при виконанні реставрацій у фронтальній ділянці. Якщо опаковість реставрації занадто висока, то буде відображено лише колір реставрації, що зведе нанівець плавний перехід від кольору реставрації до кольору зуба, зробивши край переходу видимим.
При занадто високій прозорості порожнина зуба просвічуватиметься крізь реставраційний матеріал, а сама реставрація буде сіруватою на вигляд у порівнянні з прилеглими структурами зуба. Такі проблеми можуть виникати, навіть якщо відтінок композитного матеріалу був підібраний правильно.
Ці складні клінічні ситуації змотивували виробників до розробки композитних матеріалів з універсальною прозорістю та опаковістю, які б могли відповідати кольору зубів при виконанні реставрацій у фронтальній та бічних ділянках, а також зменшити кількість матеріалів, які потрібно закуповувати клініці, та покращити ефективність процедур.
Результати другого дослідження засвідчили, що універсальні мультивідтінкові композитні системи, включаючи Neo Spectra™ ST, дали кращу відповідність кольору при виконанні реставрацій Класу ІІІ у фронтальній ділянці, ніж одновідтінкова універсальна система Omnichroma™, яка продемонструвала найнижчі значення відповідності кольорів. Neo Spectra™ ST показала найвищу відповідність відтінків як при візуальній оцінці, так і при оцінці на фото, для найпоширеніших відтінків шкали VITA® А2 і А3. Автори запропонували виробникові розробити другий відтінок або «opaque blocker» для використання з Omnichroma™, який би дозволив композитові краще відповідати структурі сусіднього зуба у фронтальній ділянці. Це, звісно, не зробить цей композитний матеріал системою одного відтінку для передніх зубів і вимагатиме більше матеріалів в арсеналі та клінічного часу для завершення процедури.
Висновки
Відтінок А2 Neo Spectra™ ST може стати вашою відправною точкою у легкому підборі відтінків, також є можливість обрати тип в’язкості композиту, який більше до вподоби. Композит Neo Spectra™ ST низької в’язкості (low viscosity) має м’яку, кремоподібну консистенцію, композит Neo Spectra™ ST високої в’язкості (high viscosity) має щільнішу, пастоподібну консистенцію. Незалежно від типу в’язкості, композит Neo Spectra™ ST має однакові властивості та характеристики. За необхідності працювати з усією розколіркою VITA® вам потрібно мати в клініці ще кілька додаткових відтінків Neo Spectra™ ST A1, A3, A3.5 та A4 розколірки CLOUD SHADE.
Для більш вибагливих естетичних ситуацій, таких як реставрації фронтальних зубів високої прозорості, спектр композитів Neo Spectra™ ST має два додаткові відтінки дентину.