Новий формат ведення стоматологічної документації

Сьогодні фотографія стала невід’ємною частиною діагностики на стоматологічному прийомі. Візуалізація у стоматології за допомогою дентальної фотографії має низку незаперечних переваг:

  • фотографія – швидкий, ефективний і найпростіший спосіб опису клінічної картини з урахуванням усіх деталей;
  • консультація пацієнта стає простою і зрозумілою – набагато легше і швидше зробити кілька фотознімків і пояснити пацієнтові його клінічний випадок, ніж описувати все те саме словами;
  • фотодокументація також є захистом лікаря у разі виникнення різних непередбачених ситуацій, що робить стосунки лікаря і пацієнта більш прозорими;
  • при використанні такого виду візуалізації збільшується довіра і повага до лікаря: уже на етапі консультації пацієнт розуміє, що стоматолог, який детально вивчає клінічну картину, – справжній професіонал, якому можна довірити своє здоров’я;
  • також фотопротокол полегшує співпрацю з колегами, особливо нині, коли в сучасній стоматології підхід до пацієнта комплексний і навіть мультидисциплінарний: легко проконсультуватися з потрібними фахівцями навіть без присутності пацієнта;
  • і найважливішою перевагою є можливість аналізу виконаної роботи і прагнення досягти кращих результатів, що спонукає лікаря постійно вдосконалюватися.

На сучасному етапі важко уявити собі стоматолога, який ставить у роботі високі естетичні цілі і не використовує при цьому фотоапарат. Підтвердженням цього є велика кількість курсів із застосування фотопротоколу на стоматологічному прийомі та високий попит на ці курси. Так що фотографія швидко увійшла в повсякденну практику лікаря-стоматолога і посіла гідне місце в діагностиці стоматологічного статусу пацієнтів.

Але після того, як лікар-стоматолог починає активно фотографувати своїх пацієнтів, рано чи пізно він стикається з проблемою – де зберігати всю цю інформацію і як нею обмінюватися з колегами? До того ж стоматологічна діагностика не обмежується лише фотодокументацією, існують ще рентгенівські знімки, комп’ютерні томограми, пародонтологічні карти і т.д. І хочеться, щоб інформація, яка стосується одного пацієнта, зберігалася разом і була систематизована. Перше, що спадає на думку, – це створити папку в комп’ютері з ім’ям пацієнта і скидати всю інформацію туди, і так можна зробити, коли ця частина роботи залежить тільки від нас, але труднощі виникають, якщо нам потрібно отримати консультативний висновок іншого фахівця. Ось тут ми починаємо шукати всілякі канали передачі інформації – це і месенджери, і банальні e-mail, і різні захмарні сховища, тому що обсяги файлів великі і не будь- який шлях передачі для них можна використовувати. Таким чином, усе те, що ми так ретельно збирали в одне ціле і систематизували, тепер знову розділене на фрагменти – частина на телефоні, частина на комп’ютері в клініці, частина на ноутбуці, але тільки не там, де нам потрібно в той чи інший момент, і у нас знову немає повної клінічної картини пацієнта.

Тому хотілося б мати універсальну стоматологічну картку пацієнта, яка б уміщала всю необхідну інформацію про нього. Так і був створений Cliniccards – простий і зручний сервіс для ведення пацієнтів.

Для створення картки потрібно ввести паспортні дані і за необхідності додати коментар про стан здоров’я чи особливості в процесі лікування пацієнта. У Cliniccards можна створювати окремі етапи лікування і додавати до кожного етапу відповідні коментарі, фото, а також відео, комп’ютерну томографію, рентгенівські знімки і все, що потрібне для планування лікування.

Першим етапом, як правило, є діагностика або консультація – тут можна записати коментар про те, з чим пацієнт звернувся в клініку і які у нього побажання. Побажання пацієнта – це важливо, оскільки вони можуть вплинути на вибір методів усього подальшого лікування. Після цього можна завантажити діагностичні фото пацієнта. Завантажені файли легко редагувати, а якщо потрібно, то завжди можна повернутися до оригіналу. Якщо нагромадилося багато фотографій, за допомогою фотопотоку їх можна легко впорядкувати за пацієнтами.

Створюючи нові етапи, ми можемо спланувати лікування пацієнта крок за кроком. За необхідності як до окремого етапу, так і до всієї картки можна додати своїх колег або зубних техніків і коригувати процес лікування вже разом. Коли вам потрібна оцінка ситуації від колеги, йому відразу ж надійде повідомлення про те, що ви хочете додати його до картки пацієнта. Таким чином, через деякий час додаючи фото і файли, ми бачимо процес лікування в динаміці.

Усі медичні картки надійно збережені і завжди під рукою – на комп’ютері, телефоні або планшеті. Виходячи з важливості і конфіденційності медичної інформації, Cliniccards побудована на найсучасніших технологіях зберігання, захисту та передачі даних. Сервери містяться в одному з найкращих дата-центрів у Німеччині. На серверах Cliniccards зберігати дані набагато надійніше, ніж на ноутбуці, комп’ютері чи телефоні.

Але реальну перевагу і зручність цього сервісу можна оцінити лише тоді, коли стикаєшся на своєму повсякденному прийомі зі складною клінічною ситуацією.

Наведемо приклад із практики. У стоматологічну клініку «Професорська стоматологія» міста Полтави звернулися батьки 11-річної дівчинки С. зі скаргами на множинне руйнування зубів верхньої і нижньої щелепи, нічні болі в зубах, неможливість нормального пережовування їжі і прийом нурофену протягом двох місяців для купирування гострого періодичного болю. Ситуація ускладнювалася ще й тим, що дівчинка була дуже налякана, мала негативний досвід стоматологічного лікування, що і призвело до розвитку такої стоматологічної патології та симптоматики. Після попередньої консультації було вирішено лікувати дитину під медикаментозним сном, оскільки навіть оглянути ротову порожнину було складно і скласти хоча б попередній план лікування так і не вдалося (дівчинка категорично відмовлялася відкривати рот, навіть якщо в руках у стоматолога було дзеркало).

Призначеного дня пацієнтка разом з батьками прийшла на прийом, і ми розуміли, що не можемо оцінити весь обсяг майбутньої роботи. Невеликим полегшенням у вирішенні цієї ситуації став панорамний знімок, який батьки принесли із собою в клініку (після тривалих умовлянь дитина все-таки погодилася його зробити). Для розуміння складності всієї ситуації слід нагадати про особливість роботи під седацією – це обмежений час, тому велику роль відіграє чітке розуміння клінічної картини і злагоджена робота команди: анестезіолог – стоматолог – асистент.

Фотодокументування в клініці робиться для всіх пацієнтів, тому коли пацієнтка вже перебувала в стані медикаментозного сну, було зроблено мінімально необхідні фотознімки і прицільні рентгенівські знімки. І тут постало питання про доцільність лікування зубів 16, 26, оскільки ці зуби близько трьох місяців намагалися лікувати девіталізуючими методами, на рентгенограмі було видно ознаки патологічної резорбції в апікальній частині цих зубів і виявлені перфорації по біфуркації. Треба було вирішувати питання про видалення і можливість переміщення зачатків других постійних молярів на їх місце. Таке рішення самостійно ухвалити неможливо – потрібна консультація ортодонта, якого в клініці на момент лікування пацієнтки не було. Ось тут на допомогу прийшов Cliniccards – на комп’ютері створення картки нового пацієнта і завантаження всіх фотографій тривали близько двох-трьох хвилин, потім до картки був під’єднаний ортодонт. Йому в цей же час надійшло повідомлення про під’єднання його до картки пацієнта, і навіть на телефоні, не перебуваючи на робочому місці, лікар зміг переглянути всі фото і побачити клінічну ситуацію дитини. Після спільних переговорів і отримання висновку ортодонта було прийнято рішення про видалення зубів – як результат комплексного підходу до лікування пацієнта.

Лікування під седацією закінчилося успішно – було проведено весь потрібний спектр робіт з боку як терапевта-стоматолога, так і хірурга. Пацієнтка починає тривалий шлях ортодонтичного лікування, який також фіксується в її стоматологічній картці у Cliniccards. І ми зможемо простежити всі етапи лікування та оцінити результати своєї роботи.

Висновки

Навіть якщо ви ще не почали фотографувати свої клінічні випадки, потрібно просто спробувати взяти фотоапарат у руки і почати це робити. Звичайно, добре, якщо у вас є професійна техніка, але навіть якщо її немає – це не привід відмовитися від фотографії взагалі. Зараз, можливо, ви робите це на звичайний смартфон, але це вже перший крок, і ви його вже зробили. Не зупиняйтеся, аналізуйте свої роботи, удосконалюйтеся, а якщо потрібна буде допомога колег – ви уже знаєте, де можна знайти підтримку.