Адаптація матриці при проксимальних дефектах за відсутності зуба попереду/позаду

У статті йдеться про просту техніку адаптації матриці при прямому відновленні дефектів проксимальної поверхні бічних зубів за відсутності зуба попереду/позаду. Наш варіант фіксації матриці: використання матриці як проксимальної стінки зуба, а замість встановлення клина і фіксуючого кільця – обв’язування флосом. Одна петля флосу імітує клин, притискаючи матрицю у пришийковій зоні, друга притискує матрицю до бічних стінок зуба, імітуючи кільце.

Часто зустрічаючись у своїй практиці з необхідністю адаптації матриці до стінок порожнини, за неможливості традиційного застосування (матриця, кільце, клин) я використовував спеціальний тримач для адаптації матриці, який у процесі роботи часто виходив з ладу і не завжди допомагав домогтися гарного результату, оскільки не надто щільно притискався до стінок зуба. Або ж застосовував матрицетримач Тоффльмайра, в якому використовується стрічкова матриця, що не дозволяє одержати достатній обсяг проксимальної поверхні, а в подальшому – правильний профіль контактної поверхні, хоча цей інструмент дуже допомагає при створенні композитної кукси, коли в подальшому зуб обробляється під ортопедичну конструкцію.

Вдалося вийти із ситуації, придумавши свій варіант фіксації матриці: використання матриці як проксимальної стінки зуба, а замість установки клина і фіксуючого кільця – обв’язування флосом. Одна петля флосу імітує клин, притискаючи матрицю в пришийковій зоні, друга притискає матрицю до бічних стінок зуба, імітуючи кільце.

Розглянемо клінічні ситуації із застосуванням цієї системи.

Клінічний випадок 1

Анамнез: пацієнтка звернулася з проханням відновити каріозний дефект зуба 45 перед знімним протезуванням.

Діагностика: при огляді – зуб 45 раніше не лікований. На жувальній і дистальній проксимальній поверхнях виявлено каріозне ураження. Глибока порожнина в межах парапульпарного дентину, при зондуванні визначається щільний пігментований дентин.

Діагноз: хронічний глибокий карієс зуба 45.

Лікування провадилося під провідниковою анестезією, з ізоляцією робочого поля системою рабердам. Препарування каріозної порожнини в межах дефекту. У зв’язку з відсутністю позаду зубів 46 і 47 установка класичної матричної системи (матриця, клин, кільце) була неможлива. Для запобігання утворенню навислого краю пломби, полегшення моделювання дистальної стінки у «вільному просторі», видалення надлишків матеріалу ми запропонували адаптувати матрицю за допомогою флосу.

За допомогою зубної нитки Dr. Wild Emoform Stretch Floss підготовано дві петлі. На дистальній поверхні відпрепарованої порожнини зуба 45 встановлено металеву секційну матрицю фірми ТОР ВМ. Одна петля встановлена на зуб у пришийковій зоні, імітуючи клин, для притиснення матриці в місці можливого утворення навислого краю. Друга петля притискала матрицю до язичної і вестибулярної стінок. Затягування нитки утворило фіксуюче кільце матриці – «floss ring». Установлена матрична система повторила контур проксимальної поверхні зуба, що реставрується.

Після протравлювання кислотним гелем Conditioner 36, Dentsply, та адгезивної підготовки Single Bond Universal, 3М, було виконано анатомічне відновлення зуба композитом Filtek Ultimate, 3М. Спочатку провадилося моделювання дистальної стінки емалевим відтінком А3Е. Далі відновлення дентинного поверху відтінком A3D і повторення морфології жувальної поверхні тим же відтінком емалевого шару з фарбування фісур фарбою IPS Empress Direct Color brown, Vivadent. При знятті матриці було отримано правильний профіль дистальної стінки без утворення навислого краю і необхідності видалення надлишків матеріалу.

Проведено фінішну обробку реставрації: введення зуба в оклюзію за допомогою головок Enhance, обробка проксимальної поверхні дисками Sof-Lex і штрипсами, видалення інгібованого шару пастою Detartrine, полірування щіткою з козячої щетини Cosshinys з пастою Prisma Gloss, Dentsply.

Клінічний випадок 2

Анамнез: пацієнтка звернулася з проханням замінити стару пломбу зуба 47 перед знімним протезуванням.

Діагностика: при огляді – зуб 47 раніше лікований. На медіально-проксимальній поверхні пломба з порушенням крайового прилягання і ознаками вторинного карієсу. Глибока порожнина в межах парапульпарного дентину, при зондуванні визначається щільна пігментація дентину. Каріозне ураження жувальної поверхні.

Лікування здійснювалося під провідниковою анестезією. Проведено ізоляцію робочого поля системою рабердам. Препарування каріозної порожнини в межах дефекту. Через відсутність попереду зубів 45 і 46 установка матричної системи (матриця, клин, кільце) неможлива. Для запобігання утворенню навислого краю пломби, полегшення моделювання медіальної стінки у «вільному просторі», якісного видалення надлишків матеріалу запропоновано адаптувати матрицю за допомогою флосу. На медіальній поверхні відпрепарованої порожнини зуба 47 встановлено металеву секційну матрицю фірми ТОР ВМ. Одна петля встановлена на зуб у пришийковій зоні, імітуючи клин, для притиснення матриці в місці можливого утворення навислого краю. Друга петля притискала матрицю до язичної і вестибулярної стінок. Затягування нитки утворило фіксуюче кільце матриці «floss ring». Установлена матрична система повторює контур проксимальної поверхні. Після адгезивної підготовки було виконано анатомічне відновлення зуба композитом Filtek Ultimate (A3E/A4D), 3М. Жувальну поверхню відновили методом «штампа» (відтискування композиту), попередньо отримавши анатомічний індекс із зуба. При знятті матриці одержали правильний профіль медіальної стінки без утворення сходинки і необхідності видалення надлишків матеріалу. Фінішна обробка робилася так, як описано в клінічному випадку 1.

Клінічний випадок 3

Анамнез: пацієнт звернувся з проханням замінити стару пломбу в зубі 25 перед постановкою коронки на імплантат у зоні зуба 26.

Діагностика: при огляді – зуб 25 раніше лікований. На дистально-проксимальній поверхні пломба з амальгами з порушенням крайового прилягання. Глибока порожнина в межах парапульпарного дентину, при зондуванні визначається щільний пігментований дентин.

Лікування провадилося під інфільтраційною анестезією, при ізоляції робочого поля системою рабердам. Стару пломбу видалили. У зв’язку з відсутністю позаду зуба 26 встановити матричну систему неможливо. Як і в попередніх випадках, для запобігання утворенню навислого краю пломби, полегшення моделювання медіальної стінки у «вільному просторі», якісного видалення надлишків матеріалу адаптуємо матрицю за допомогою флосу. На дистальній поверхні відпрепарованої порожнини зуба 25 встановлено металеву секційну матрицю фірми ТОР ВМ. Одна петля встановлена на зуб у пришийковій зоні, імітуючи клин, друга притискає матрицю до язичної і вестибулярної стінок. Затягування нитки утворює фіксуюче кільце матриці «floss ring». Встановлена матрична система повторює контур проксимальної поверхні. Після адгезивної підготовки виконано анатомічне відновлення зуба композитом Filtek Ultimate (A2E/A3D). Після зняття матриці отримано правильний профіль дистальної стінки.

Ця методика дуже проста у використанні, не вимагає додаткових затрат і спрощує роботу стоматолога. Вдалого застосування!